Leto 2013, Tréning v Chenjiagou

Trénovali sme pár týždňov v škole majstra Chen Binga. Cvičilo sa nám výborne a to aj napriek horúcemu a hlavne vlhkému počasiu. Spoznali sme mnoho nových priateľov, ktorých sem tiež priviedla záľuba v taiji. Hlavným stredobodom tréningu bolo zdokonaľovanie sa vo forme laojia yilu, tuishou a forme s mečom. Za pomoc pri tréningoch vďačíme hlavne majstrovi Li Xiang Dong a majstrovi Ren Pan Feng, ktorí sa nám denne venovali. Predovšetkým našej najmladšej osemročnej žiačke sa pobyt v Chenjiagou veľmi páčil. Celý čas poctivo trénovala pod odborným okom mladej a milej majsterky Zhu Jia Nan a veľmi rýchlo si zvykla na cvičenie s čínskymi rovesníkmi.
Toto leto sa niektorí odvážlivci z našej asociácie vybrali trénovať taijiquan priamo na miesto jeho vzniku do dedinky Chenjiagou v centrálnej Číne. Po prílete nás na letisku v Pekingu privítal smog, dážď a dusné počasie.
V Pekingu sme pozreli na miesta, ktoré sa patrí navštíviť, keď sa už Slovák vyberie tak ďaleko do sveta.

Zakázané mesto

Z hlavného mesta sme sa presunuli o pár stoviek kilometrov nižšie do provincie Henan, a to presne do dediny Chenjiagou. Keď sme prišli na miesto, boli sme radi, že tu nie je smog, ako vo veľkých mestách. Stačil nám už ten úpal a vlhko. Akadémia taiji majstra Chen Binga je hneď na začiatku dediny, keď sa prichádza od Wenxian.

Cesta v Chenjiagou

Nádvorie akadémie Chen Binga cez prestávku

Škola mala momentálne okolo dvesto žiakov v rôznom veku, ktorí boli zadelení do skupín, prípadne mali individuálu výuku. Deti boli rozdelení v dvoch skupinách – jedna z nich cvičievala takmer vždy v parku a druhá menšia na nádvorí, kde sa striedali s tréningami mládeže. Do jednej z nich sme dali cviciť našu najmladšiu žiačku. Juniori, ktorí cvičili hlavne pre zápas a tuishou mali v tréningu veľa posiľovacích cvičení ako beh po schodoch, posiľovanie so závažiami a iné zaujímavosti. Tvorili dosť veľkú skupinu školy a dalo sa s nimi aj nezávisle na svojom vlastnom tréningu zacvičiť hlavne ráno na skorých rozcvičkách alebo neskoro večer keď už po tme cvičili na zakončenie dňa laojia yilu pri peknej hudbe.

Skupina mladých žiakov pred rozcvičkou

Ďalšie skupiny boli miešané podľa toho čo sa chcela tá ktorá skupina učiť – formy so zbraňou alebo bez zbrane, začiatočníci či pokročilí. V týchto skupinkách vedených majstrami školy Chen Binga sa kládol dôraz na jednu formu, ktorá sa buď učila od začiatku alebo zdokonaľovala a preto boli v týchto skupinách záujemci vo veku od 10 rokov a starší, ale predovšetkým dospelí. Jednotlivé skupinky sa pravidelne stretávali na rôznych miestach, buď v telocvični, alebo vonku pred školou, v parku, či pri pomníku majstra Chen Zhaopi hneď vedľa školy. Možností bolo naozaj dosť.

Vľavo telocvičňa využívaná na téningy predovšetkým mladežou a deťmi, vpravo veľká telocvičňa

Tréning v parku

Miesto tréningu tuishou

Denný čas bol rozdelený na pravidelný tréning predpoludním – po raňajkách do obeda a popoludní až do večere. Cez obedňajšiu prestávku bola dlhšia pauza (čo bolo aj rozumné, lebo horúčavy boli pre nás Európanov závratné a mnohí si museli niekoľkokrát denne meniť oblečenie :o)

Obedňajšia prestávka

Strava bola dobrá, aspoň pre nás a rýchlo sme si zvykli. Na výber boli vždy tri-štyri jedlá, väčšinou so zeleniny, k tomu ryža a okrem toho polievka. Mäsa bolo v jedle málo, takže priaznivci mäsitých jedál si sem-tam chodievali doplniť zásoby do miestnych reštaurácií :o)

Misky, ktoré sme vyfasovali pre mensu

V škole boli okrem nás ešte ešte traja cudzinci, ktorí tu strávili dlhšiu dobu a počas nášho pobytu prišli a odišli ešte štyri iné osoby z Európy, ktoré prišli na pár dní – zvyšok tvorili samí domáci študenti.

Majster Chen Bing cvičí so zahraničnými študentmi

Deti pri tréningu na nádvorí

Detská skupina s učiteľkou Zhu Jia Nan pri cvičení v parku

Počas pobytu v Chenjiagou sme sa venovali hlavne zdokonaľovaniu sa vo forme laojia yilu a čiastočne korektúram laojia erlu, ďalej forme s mečom a pravidelnému tréningu v tuishou. V tréningoch sa nám venoval predovšetkým majster Li Xiang Dong a v tuishou majster Ren Pan Feng. Naša najmladšia členka sa venovala celý čas výuke formy laojia yilu v skupine pod vedením majsterky Zhu Jia Nan.

S majstrom Li Xiang Dong

Počasie sa stalo priaznivejším až koncom augusta. Vtedy nastala zmena a bolo zrazu leto ako to naše na Slovensku. Čas nám pomaly plynul pri denných tréningoch. Počas pobytu v akadémii majstra Chen Binga sme si urobili výlet do kláštoru Shaolin a Luoyang a po odchode z Chenjiagou sme navštívili ešte pár zaujímavých miest v okolí…
Zúčastnili sme sa na majstrovstvách v taijiquane v Jiaozuo, kde sme získali dve bronzové medaily.

Na majstrovstvách v Jiaozuo

... a po majstrovstvách


Na koniec ešte pár momentiek:

Park v Chenjiagou

Strechy…

Múzeum taijiquanu

Výlet do kláštora Šaolin